Objawy salmonelli
Po okresie wylęgania, który wynosi od 6 godzin do 3 dni, występują dolegliwości żołądkowo-jelitowe, które mogą utrzymywać się przez kilka dni. Do najczęściej występujących objawów zalicza się zatem bóle brzucha, wymioty, nudności, biegunkę, z towarzyszącą temu gorączką. Ponadto mogą pojawić się dreszcze, uczucie osłabienia i senność. W przypadku dzieci oraz osób w podeszłym wieku wymioty oraz biegunka mogą doprowadzić do odwodnienia, a także do dość poważnych zaburzeń elektrolitowych.
W przypadku osób zdrowych zakażenie małą dawką bakterii salmonella może przebiegać bezobjawowo. Niekiedy jednak może rozwinąć się zakażenie układowe, charakteryzujące się znacznie cięższym przebiegiem choroby. Mowa wówczas o tak zwanej postaci pozajelitowej, która występuje zwłaszcza u małych dzieci, u osób w podeszłym wieku, a także w przypadku obniżonej odporności organizmu. W takich sytuacjach mogą powstawać ropnie, może także dojść do zapalenia dróg żółciowych, opon mózgowo-rdzeniowych, płuc, szpiku kostnego, stawów, kości, a także do wspomnianej wcześniej posocznicy.
Ze względu na duże ryzyko poważnego odwodnienia organizmu oraz możliwych powikłań, po zaobserwowaniu wyżej wymienionych dolegliwości, należy niezwłoczenie skonsultować się z lekarzem.
Nie ma jeszcze komentarzy! Śmiało, bądź pierwsza/y! :)